O Nas

Razem ku doskonałości w gimnastyce artystycznej!

Do klubu przyjmujemy wszystkie chętne dziewczynki od 5 lat. Najbardziej utalentowane szkolimy w grupie wyczynowej.

Klub UKS Błękitna funkcjonuje nieprzerwanie od 2001 roku.

Klub zarejestrowany jest w Urzędzie Miejskim w dniu 01.03.2001r. pod nr. 56. UKS „Błękitna” jest klubem zrzeszonym w Zachodniopomorskiej Federacji Sportu, Polskim Związku Gimnastycznym i Wojewódzkim Szkolnym Związku Sportowym.

Zawodniczki UKS reprezentują klub na wszystkich zawodach objętych kalendarzem PZG oraz na zawodach wojewódzkich i międzywojewódzkich. Dziewczęta w UKS „Błękitna” na co dzień trenują w SP 55.

Kadra trenerska i dziewczęta dziękują panu Dyrektorowi Grzegorzowi Szymkowiakowi za możliwość przygotowania do zawodów na obiektach sportowych szkoły.

Podczas treningów przygotowujących do zawodów, gimnastyczki wykonują ćwiczenia rozgrzewające, siłowe, rozciągające oraz ćwiczą elementy układów, by nadać ruchom grację, a także by wszystkie układy wykonywane były w rytm muzyki. Gimnastyczki przygotowują 4 układy z wykorzystaniem (bądż nie) wybranych przyborów.


Nauczysz się na Nami

Przy pomocy naszych trenerek oraz trenerek – asystentek nauczysz się u nas:

- GIMNASTYKI ARTYSTYCZNEJ

- PODSTAW AKROBATYKI

- PODSTAW CHOREOGRAFII I PRAWIDŁOWEJ POSTAWY


Gimnastyka artystyczna

Gimnastyka artystyczna to jedna z najpiękniejszych i zarazem najtrudniejszych dyscyplin sportowych. Połączono w niej zręczność i sprawność sportową z baletem, muzyką oraz gracją. Swoje korzenie czerpie z gimnastyki sportowej i zarezerwowana jest wyłącznie dla kobiet. Jest formą ruchu dla dziewcząt w wieku od 3 do 22 lat.

Zawodniczki wykonują ćwiczenia taneczno – gimnastyczno – akrobatyczne w układzie wolnym lub z przyborami: obręczą, np. krążenia, kręcenia obręczą dookoła bioder, przeskoki przez obręcz, toczenie po podłożu piłką, ćwiczenia ze wstążką, skakanką i maczugami.

Gimnastyka artystyczna wymaga bardzo dobrej gibkości, rozciągnięcia, taneczności oraz koordynacji ruchowo – wzrokowej. Rozwija estetyczną harmonię ruchu ciała.

Podczas treningów przygotowujących do zawodów, gimnastyczki wykonują ćwiczenia rozgrzewające, siłowe, rozciągające oraz ćwiczą elementy układów, by nadać ruchom grację, a także by wszystkie układy wykonywane były w rytm muzyki. Gimnastyczki przygotowują 4 układy z wykorzystaniem (bądż nie) wybranych przyborów.


GA jako dyscyplina sportowa

Długość pojedynczego układu indywidualnego wynosi od 1:15 do 1:30 min. Dla układów zbiorowych (5 lub 6 zawodniczek) jest to czas od 2:15 do 2:30 min. Każde wykonanie oceniane jest przez sędziny podzielone na trzy komisje: techniczną (poprawność wykonywanych elementów), artystyczną (całokształt artystyczny, jak również muzyka, kostium itp.) i wykonawczą (zgodność z opisem układu, który musi zostać dostarczony przed wykonaniem ćwiczenia). Punktacją końcowa jest różna, może być osobna dla każdego układu, może też być sumą ocen z wszystkich.

Ocena zależy między innymi od poziomu trudności elementów, które wykonuje zawodniczka. Dziewczęta ćwiczą na specjalnej macie, jednak podczas układu nie mogą wyjść poza kwadrat o boku długości 13 metrów.

Grupy zbiorowe, czyli tzw. zbiorówki składają się z 5 lub 6 zawodniczek w zależności od grupy wiekowej. Juniorki młodsze i juniorki mają do wykonania 1 układ, a seniorki (klasa mistrzowska) 2 układy.

Licencja klubowa UKS Błękitna

Nasi Sponsorzy

Pomorze Zachodnie
Miasto Szczecin
Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy